Din position: Hem > Stockholms stad > Stockholm Business Region > Sammanträde 2010-09-28
Protokoll från styrelsemötet den 25 maj 2010 lades till handlingarna.
Jämte ordföranden Sten Nordin (M) utsågs Carin Jämtin (S) att justera dagens protokoll.
SBR 12-86/2010
Beslut
Styrelsen beslutar
att godkänna och överlämna tertialbokslut 2, 2010 jämte prognos med VD- kommentar till Stockholms Stadshus AB.
att förklara beslutet omedelbart justerat.
SBR 19-87/2010
att godkänna och överlämna upprättad delårsrapport för Stockholm Business Region till Bolagsverket.
SBR 10-88/2010
att fastställa följande sammanträdestider:
Tisdagen den 1 februari, kl.16,30
Tisdagen den 15 mars, kl. 16,30
Tisdagen den 24 maj, kl. 16,30
Tisdagen den 27 september, kl. 16,30
Tisdagen den 8 november, kl. 16,30
SBR 05-82/2010
att bevilja Svenska Simförbundet en marknadsföringsinsats om 250000 kronor till marknadsföringen av World Cup i simning 2010 och Stockholm.
SBR 05-84/2010
att godkänna anmälan av DreamHack ABs återtagande av ansökan om stöd till evenemang.
SBR 02-84/2010
att skrivelsen från Birgitta Dickson (M) av den 25 maj 2010 anses besvarad i enlighet med detta utlåtande.
SBR 19-83/2010
Styrelsen beslutar delvis enligt VD´s förslag
att styrelsemötet den 9 november ställs in och en ny tid för årets sista sammanträde får fastställas av presidiet.
SBR 05-31/2010
att godkänna anmälan av sammanställning av stöd till evenemang.
att godkänna anmälan av avslagna ansökningar av stöd till evenemang enligt delegationsordningen.
SBR 04-03/2010
att godkänna bilagd redovisning av kontorsyttranden lämnade av Stockholm Business Region.
Peter Lindqvist informerade i korthet:
· Stockholm Tourist Center har flyttat in i nya lokaler på Vasagatan 14. Investeringar har gjorts för ny teknisk utrustning i syfte att öka exponeringen av Stockholm gentemot besökarna.
· Kardiolog- och diabeteskongresserna har ägt rum i Stockholm under augusti och september med cirka 27000 respektive 17 000 delegater. För att få kardiolog-kongressen förlagd till Stockholm år 2016 behövs ytterligare 4000-5000 hotellrum.
Anna Gissler informerade i korthet:
· Under juni månad genomfördes ett flertal välbesökta seminarier inom education, business och innovationday på Word Expo i Shanghai.
· I slutet av september lanseras SBRD´s nya webbplats. Med ny teknisk plattform, ny design och nytt innehåll får företagarna i Stockholm bättre service. Webbadresserna är stockholmbusinessregion.se samt stockholmbusinessregion.com.
·
Olle Zetterberg informerade i korthet:
· Rapporten om Stockholmskonjunkturen för kvartal 2 distribueras ut inom kort
· Vid årsskiftet inleds en ny avtalsperiod för Stockholm Business Alliance där 50 kommuner i regionen samverkar i ytterligare fem år.
· Kronprinsessan Victoria och prins Daniel Westlunds bröllop har fått utländska medier att visa upp Stockholms och Sveriges bästa sidor. En rapport om hela evenemanget ”Love Stockholm 2010” håller på tas fram och kommer att presenteras i november.
Carin Jämtin (S) och Paulo Silva (MP) överlämnade två skrivelser (bilaga 1-2) till SBR gällande Boultbee och företagsrådgivning.