Din position: Hem > Stockholms stad > Kommunfullmäktige > Sammanträde 2002-11-04
Kl. 16.00 behandlas interpellationer. Kl. 17.00-18.00 anordnas en muntlig frågestund då bo Läs mer...rgarråden svarar på ledamöternas frågor. Med början kl. 18.00 behandlas beslutsärenden. I mån av tid fortsättes därefter behandlingen av frågor och interpellationer.Rotel I: Finansroteln; borgarrådet Annika BillströmRotel II: Stadsbyggnads- och idrottsroteln; borgarrådet Kersti Py BörjesonRotel III: Gatu- och fastighetsroteln; borgarrådet Roger MogertRotel IV: Skol- och kulturroteln; borgarrådet Erik NilssonRotel V: Personal- och demokratiroteln; borgarrådet Leif RönngrenRotel VI: Arbetsmarknads- och integrationsroteln; borgarrådet Teres LindbergRotel VII: Socialroteln; borgarrådet Margareta OlofssonRotel VIII: Miljöroteln; borgarrådet Viviann Gunnarsson
Förste vice ordföranden Bo Bladholm (m) och andre vice ordföranden Claes-Göran Jacobson (v) utsågs att jämte ordföranden Barry Andersson (s) justera och expediera dagens protokoll. Justeringen kommer att ske måndagen den 11 november 2002 kl. 15.00.
Närvaro antecknades enligt ----------------------------------------------------- Bilaga 1.
Kommunfullmäktige beslöt utan omröstning att åter bordlägga besvarandet av interpellation nr 2002:27.
Dnr 2077/2002, 2480/2002
Margareta Olofsson (v) hade återkallat interpellation nr 2002:28 om yttrandefrihet för stadens anställda.
Ann-Marie Strömberg (v) hade återkallat interpellation nr 2002:29 om bristfällig skötsel av badplatser.
Kommunfullmäktige beslöt utan omröstning att avskriva interpellationerna från vidare handläggning.
Kommunfullmäktige beslöt utan omröstning att åter bordlägga besvarandet av interpellationerna nr 30 och 31 för år 2002.
Sammanträdet ajournerades kl. 16.05 - 17.00.
Fråga nr 1. "Skatteskrapan"
Borgarrådet Söderlund (m) ställde en fråga om "Skatteskrapan".
Kommunfullmäktige beslöt utan omröstning medgiva att frågan fick framställas.
Ordet innehades av borgarråden Söderlund och Billström.
Fråga nr 2. Folkomröstning om trängselavgifter
Borgarrådet Björklund (fp) ställde en fråga om folkomröstning om trängselavgifter.
Ordet innehades av borgarråden Björklund och Billström.
Fråga nr 3. Mänskliga rättigheter
Hardy Hedman (kd) ställde en fråga om mänskliga rättigheter.
Ordet innehades av Hardy Hedman och borgarrådet Lindberg.
Fråga nr 4. Antalet nya lägenheter i innerstaden om staden köper färdiga hus
Borgarrådet Nordin (m) ställde en fråga om antalet nya lägenheter i innerstaden om staden köper färdiga hus.
Ordet innehades av borgarråden Nordin och Mogert.
Fråga nr 5. Intagningen till gymnasieskolan
Fredrik Malm (fp) ställde en fråga om intagningen till gymnasieskolan.
Ordet innehades av Fredrik Malm och borgarrådet Nilsson.
Fråga nr 6. Årsta golf
Ewa Samuelsson (kd) ställde en fråga om Årsta golf.
Ordet innehades av Ewa Samuelsson och borgarrådet Börjeson.
Fråga nr 7. Etableringen av lågprisbutiker
Ulf Fridebäck (fp) ställde en fråga om etableringen av lågprisbutiker.
Ordet innehades av Ulf Fridebäck och borgarrådet Mogert.
Fråga nr 8. Bostadsbolagens framtida bestånd
Inge-Britt Lundin (fp) ställde en fråga om bostadsbolagens framtida bestånd.
Ordet innehades av Inge-Britt Lundin och borgarrådet Billström.
Fråga nr 9. Valfrihet i äldreomsorgen
Desirée Pethrus-Engström (kd) ställde en fråga om valfrihet i äldreomsorgen.
Ordet innehades av Desirée Pethrus-Engström och borgarrådet Olofsson.
Fråga nr 10. Skolpeng till fristående skolor
Kristina Alvendal (m) ställde en fråga om skolpeng till fristående skolor.
Ordet innehades av Kristina Alvendal och borgarrådet Nilsson.
Kl. 18.07 förrättades upprop, varvid närvaro antecknades enligt ---------- Bilaga 1.
Ordföranden anmälde att till justeringsmän utsetts ordföranden, förste och andre vice ordförandena samt att justeringen kommer att äga rum måndagen den 11 november 2002 kl. 15.00, vilket kommunfullmäktige godkände.
Anmäldes att inga skrivelser inkommit till kommunfullmäktige.
Kommunstyrelsens tidigare bordlagda memorial nr 15 och 20 för år 2001 samt nr 2, 8, 10, 12 och 13 för år 2002 om fyllnadsval behandlades.
På förslag av förste vice ordföranden beslöt kommunfullmäktige utan omröstning att bordlägga val av en nämndeman (mem. 2001:15), en revisor och en revisorssuppleant hos Stiftelsen Stockholm år 2004 (mem. 2001:20), en revisorssuppleant hos Stiftelsen Fredric Eens Minne (mem. 2002:2), en ersättare i stadsdelsnämnden Spånga-Tensta, en revisor hos SMÅA AB, tre nämndemän (mem. 2002:8), en ledamot i stadsdelsnämnden Spånga-Tensta, en ledamot i miljö- och hälsoskyddsnämnden (mem. 2002:10), en ersättare i stadsdelsnämnden Enskede-Årsta, en ledamot i styrelsen för Dalheimers donationsstiftelse, en revisorssuppleant hos Stiftelsen Barnens Dag (mem. 2002:12) samt fem nämndemän (mem. 2002:13).
Dnr 2914/2002
Kommunstyrelsens utlåtande nr 2002:101 behandlades. Utlåtandet gäller tidigare bordlagt val av en ledamot och en ersättare i kommunstyrelsen.
Kommunfullmäktige beslöt utan omröstning att bordlägga val av en ersättare i kommunstyrelsen.
På förslag av borgarrådet Billström (s) utsåg kommunfullmäktige härefter utan omröstning
i kommunstyrelsen för tiden intill det sammanträde då val av styrelse förrättas nästa gång, d.v.s. den 16 oktober 2006:
till ledamot: Leif Rönngren (s).
Dnr 2915/2002
Kommunstyrelsens utlåtande nr 2002:102 behandlades. Utlåtandet gäller tidigare bordlagt val av två ersättare i kommunfullmäktiges valberedning.
Kommunfullmäktige utan omröstning att bordlägga val av två ersättare i kommunfullmäktiges valberedning.
Kommunstyrelsens memorial nr 2002:15 om avsägelser och fyllnadsval behandlades.
På förslag av förste vice ordföranden beslöt kommunfullmäktige utan omröstning att bordlägga val av en ledamot i stadsdelsnämnden Kungsholmen, en ledamot i brand- och räddningsnämnden, en ledamot i stadsmuseinämnden, en suppleant i styrelsen för Stockholms Stadshus AB, en suppleant i styrelsen för Stockholms Hamn AB, en ledamot i Rådet till skydd för Stockholms skönhet, en ledamot och en ordförande i Kommittén för stockholmsforskning och ett ombud till Svenska kommunförbundets kongress.
Beslut
Med bifall till kommunstyrelsens förslag i memorialet beslöt kommunfullmäktige utan omröstning att
Härefter utsåg kommunfullmäktige utan omröstning
i stadsdelsnämnden Kungsholmen för tiden till och med år 2002:
till ordförande: Jari Visshed (s);
i brand- och räddningsnämnden för tiden till och med år 2002:
till ordförande: Lars Furehed (s);
i näringslivsnämnden för tiden till och med år 2002:
till ordförande: Elisabeth Brandt Ygeman (s);
i stadsmuseinämnden för tiden till och med år 2002:
till ordförande: Eva-Louise Erlandsson Slorach (s);
i styrelsen för Stockholms Stadshus AB för tiden till och med ordinarie bolagsstämma år 2003:
till ordförande: Annika Billström (s);
till ledamot: Leif Rönngren (s);
i styrelsen för Stockholms Hamn AB för tiden till och med ordinarie bolagsstämma år 2003:
till ordförande: Malte Sigemalm (s);
till ledamot: Olle Burell (s);
i styrelsen för AB Svenska Bostäder för tiden till och med ordinarie bolagsstämma år 2003:
till ledamot: Roger Mogert (s).
Kommunstyrelsens memorial nr 2002:16 om avsägelser och fyllnadsval av ordförande och vice ordförande m.fl. i stadsdelsnämnder, facknämnder och vissa bolagsstyrelser behandlades.
På förslag av förste vice ordföranden beslöt kommunfullmäktige utan omröstning att bordlägga val av en vice ordförande i stadsdelsnämnden Kungsholmen, en vice ordförande i brand och räddningsnämnden, en vice ordförande i stadsmuseinämnden, en ersättare i utbildningsnämnden, en vice ordförande i styrelsen för Centrum Kompaniet i Stockholm AB, och en vice ordförande i styrelsen för Stockholms Hamn AB.
i stadsdelsnämnden Bromma för tiden till och med år 2002:
till ordförande: Lillemor Samuelsson (v);
till vice ordförande: Yvonne Fernell-Ingelström (m);
i stadsdelsnämnden Enskede-Årsta för tiden till och med år 2002:
till ordförande: Rolf Brattström (v);
till vice ordförande: Ulla-Britt Ling-Vannerus (m);
i stadsdelsnämnden Farsta för tiden till och med år 2002:
till ordförande: Tomas Rudin (s);
till vice ordförande: Birgitta Holm (m);
i stadsdelsnämnden Hägersten för tiden till och med år 2002:
till ordförande: Ann-Marie Furumark (s);
till vice ordförande: Esbjörn Eriksson (m);
i stadsdelsnämnden Hässelby-Vällingby för tiden till och med år 2002:
till ordförande: Berit Kruse (s);
till vice ordförande: Hans-Owe Dorfh (m);
i stadsdelsnämnden Katarina-Sofia för tiden till och med år 2002:
till ordförande: Ann Mari Engel (v);
till vice ordförande: Margareta Björk (m);
i stadsdelsnämnden Kista för tiden till och med år 2002:
till ordförande: Mirja Särkiniemi (s);
till vice ordförande: Fredrik Wallén (kd);
i stadsdelsnämnden Liljeholmen för tiden till och med år 2002:
till ordförande: Ann-Marie Strömberg (v);
till vice ordförande: Magnus Hellström (m);
i stadsdelsnämnden Maria-Gamla stan för tiden till och med år 2002:
till ordförande: Tove Frimodt (s);
till vice ordförande: Joakim Larsson (m);
i stadsdelsnämnden Norrmalm för tiden till och med år 2002:
till ordförande: Jan Valeskog (s);
till vice ordförande: Håkan Tenelius (fp);
i stadsdelsnämnden Rinkeby för tiden till och med år 2002:
till ordförande: Abebe Hailu (s);
till vice ordförande: Karl-Axel Boström (m);
i stadsdelsnämnden Skarpnäck för tiden till och med år 2002:
till ordförande: Lena-Maj Hellman-Anding (mp);
till vice ordförande: Billy Östh (m);
i stadsdelsnämnden Skärholmen för tiden till och med år 2002:
till ordförande: Giatropoulos Theodossiou (s);
till vice ordförande: Christina Elffors Sjödin (m);
i stadsdelsnämnden Spånga-Tensta för tiden till och med år 2002:
till ordförande: Abdo Goriya (s);
till vice ordförande: Ann-Katrin Åslund (fp);
i stadsdelsnämnden Vantör för tiden till och med år 2002:
till ordförande: Per Sundgren (v);
till vice ordförande: Kristina Alvendal (m);
i stadsdelsnämnden Älvsjö för tiden till och med år 2002:
till ordförande: Kåre Gustafsson (s);
till vice ordförande: Karl Bern (fp);
i stadsdelsnämnden Östermalm för tiden till och med år 2002:
till ordförande: Birgit Marklund (s);
till vice ordförande: Lillemor Lindberg (m);
i gatu- och fastighetsnämnden för tiden till och med år 2002:
till ledamot tillika ordförande: Roger Mogert (s);
till vice ordförande: Sten Nordin (m);
i idrottsnämnden för tiden till och med år 2002:
till ordförande: Kersti Py Börjeson (s);
till vice ordförande: Alf T Samuelsson (kd);
i integrationsnämnden för tiden till och med år 2002:
till ledamot tillika ordförande: Teres Lindberg (s);
till vice ordförande: Hardy Hedman (kd);
i kulturnämnden för tiden till och med år 2002:
till vice ordförande: Birgitta Rydell (fp);
i kyrkogårdsnämnden för tiden till och med år 2002:
till ordförande: Barbro Karlsson (s);
till vice ordförande: Bror Stefenson (kd);
i miljö- och hälsoskyddsnämnden för tiden till och med år 2002:
till ledamot tillika ordförande: Viviann Gunnarsson (mp);
till vice ordförande: Ewa Samuelsson (kd);
till vice ordförande: Carl Cederschiöld (m);
i renhållningsnämnden för tiden till och med år 2002:
till ordförande: Dick Urban Vestbro (v);
till vice ordförande: Ulla Ericson (m);
i saluhallsstyrelsen för tiden till och med år 2002:
till ordförande: Lilian Falkbäck (s);
till vice ordförande: Peter Lundén-Welden (m);
i socialtjänstnämnden för tiden till och med år 2002:
till ledamot tillika ordförande: Margareta Olofsson (v);
till vice ordförande: Kristina Axén Olin (m);
i stadsbyggnadsnämnden för tiden till och med år 2002:
till ledamot tillika ordförande: Kersti Py Börjeson (s);
till vice ordförande: Mikael Söderlund (m);
i utbildningsnämnden för tiden till och med år 2002:
till ordförande: Erik Nilsson (s);
till vice ordförande: Jan Björklund (fp);
till ledamot: Gerd Granlund (s);
till ordförande: Roger Mogert (s);
till vice ordförande: Rolf Könberg (m);
i styrelsen för AB Familjebostäder för tiden till och med ordinarie bolagsstämma år 2003:
till vice ordförande: Björn Ljung (fp);
i styrelsen för AB Stockholmshem för tiden till och med ordinarie bolagsstämma år 2003:
till ledamot tillika ordförande: Leif Rönngren (s);
i styrelsen för Stockholms Stads Bostadsförmedling AB för tiden till och med ordinarie bolagsstämma år 2003:
till ordförande: Anita Habel (v);
till vice ordförande: Tord Bergstedt (m);
i styrelsen för Centrum Kompaniet i Stockholm AB för tiden till och med ordinarie bolagsstämma år 2003:
till ordförande: Carin Jahn (s);
i styrelsen för Skolfastigheter i Stockholm AB (SISAB) för tiden till och med ordinarie bolagsstämma år 2003:
till ordförande: Hans Kilsved (s);
till vice ordförande: Lennart Rydberg (fp);
i styrelsen för Stockholm Vatten AB för tiden till och med ordinarie bolagsstämma år 2003:
till ordförande: Elisabet Lönngren (s);
i styrelsen för Stockholms Stads Parkerings AB för tiden till och med ordinarie bolagsstämma år 2003:
till ordförande: Karin Wanngård (s);
i styrelsen för Stockholm Globe Arena Fastigheter AB för tiden till och med ordinarie bolagsstämma år 2003:
till ordförande: Ingemar Josefsson (s);
i styrelsen för AB Stokab för tiden till och med ordinarie bolagsstämma år 2003:
till ordförande: Conny Nilsson (s);
till vice ordförande: Anders Broberg (kd).
Dnr 2927/2002
Kommunstyrelsens utlåtande nr 2002:104 behandlades. Utlåtandet gäller ett ärende om arvode för uppdrag som ordförande i idrottsnämnden.
Med bifall till kommunstyrelsens förslag i utlåtandet beslöt kommunfullmäktige utan omröstning följande.
Årsarvodet för 2002 till ordförande i idrottsnämnden som ej är borgarråd fastställs till 59 300 kronor.
Det antecknades att Ewa Samuelsson (kd) ej deltagit i överläggning och beslut på grund av jäv.
Dnr 3103/2002
Kommunstyrelsens utlåtande nr 2002:105 behandlades. Utlåtandet gäller ett ärende om förlängning av arvodering av deltidsarvoderade förtroendevalda.
Arvodering av vissa förtroendevalda förlängs längst till den 31 december 2002 i enlighet med utlåtandet.
Det antecknades att Kristina Alvendal (m), Lotta Edholm (fp) och Hardy Hedman (kd) ej deltagit i överläggning och beslut på grund av jäv.
Dnr 2703/2002
Kommunstyrelsens utlåtande nr 2002:106 behandlades. Utlåtandet gäller ett ärende om avtal avseende stabilisering av grundvattennivån under riksbyggnaderna på Helgeandsholmen.
Förslag till avtal mellan staten och gatu- och fastighetsnämnden avseende riksbyggnaderna på Helgeandsholmen godkännes.
Kommunfullmäktige beslöt utan omröstning att åter bordlägga kommunstyrelsens utlåtanden nr 71, 78, 89, 90 och 98 för år 2002.
Kommunfullmäktige åtskildes kl. 18.10.
Vid protokollet:
Yvonne Modén