Din position: Hem > Stockholms stad > Socialnämnden Funktionshinderråd > Sammanträde 2011-05-16
Ordföranden Nils Duwähl (DHR) förklarade sammanträdet öppnat och hälsade alla välkomna.
Anmäldes att protokoll från sammanträdet den 14 april 2011 hade justerats den 14 april 2011.
Anmäldes att protokoll från sammanträdet den 28 mars 2011 hade justerats den 4 april 2011.
Inkomna handlingar till socialnämnden och arbetsmarknadsnämnden under perioden 2011-04-02 – 2011-05-04 anmäldes.
Kerstin Fälldin, enhetschef vid överförmyndarnämnden, välkomnade rådet till överförmyndarförvaltningen.
Därefter gav hon en utförlig information om överförmyndarnämndens verksamhet. Bl. a. informerades om att överförmyndarnämndens uppgift är att förhindra att personer som inte själva kan tillvarata sin rätt drabbas av rättsförluster. Det kan avse omyndiga eller personer som på grund av hög ålder, sjukdom, psykisk störning eller handikapp inte kan bevaka sin rätt, förvalta sin egendom eller sörja för sin person. För den som har behov av hjälp medverkar nämnden till att god man, förvaltare eller förmyndare utses. Nämnden kontrollerar sedan att de utsedda personerna fullgör sina uppdrag på ett tillfredsställande sätt.
Överförmyndarnämnden har cirka 11 000 aktuella ärenden varav drygt 5000 godmanskap och cirka 700 förvaltarskap. Resterande ärenden avser omyndiga barn.
Fredrik Jurdell informerade om arbetsmarknadsnämndens behandling av de ärenden som var
aktuella vid rådets sammanträde 2011-04-14.
1. FöredragningslistaNoterades att rådet tagit del av föredragningslistan.
2. Svar på skrivelse från Karin Rågsjö (V) och Thomas Hvitfeldt (V) om praktikplatser som ska leda till hållbara jobbDnr 2.6.1-0070/2011Fredrik Jurdell föredrog förvaltningens tjänsteutlåtande och svarade pårådets frågor. Noterades att rådet tagit del av förvaltningens förslag till beslut.
3. Tertialrapport 1 för Arbetsmarknadsnämnden Dnr 1.2-0001/2011Fredrik Jurdell föredrog förvaltningens tjänsteutlåtande och svarade på rådets frågor. Noterades att rådet tagit del av förvaltningens rapport.
Fredrik Jurdell informerade om socialnämndens behandling av de ärenden som var aktuella vid rådets sammanträde 2011-04-14.
2. Information om sekretessärendetUpphandling av LSS-kollo för personer med utvecklingsstörning, autism eller autismliknande tillståndDnr 3.5-0193/2011 Ärendet har ej skickats ut till rådet.Roger Wihlborg, socialförvaltningen, gav en utförlig föredragning av förvaltningens tjänsteutlåtande och svarade på rådets frågor. Rådet fick en inbjudan till studiebesök på förvaltningens LSS-kollo den 28 juni 2011.
3. Barn till missbrukare och psykiskt funktionsnedsatta ska ha rätt till gruppstödSvar på motion (2011:9) av Karin Rågsjö (V) och Jackie Nylander (V)Dnr 1.6-0048/2011 Fredrik Jurdell föredrog förvaltningens tjänsteutlåtande och svarade pårådets frågor.Noterades att rådet tagit del av förvaltningens förslag till beslut.
4. Ett tillgängligare fullmäktige för alla stockholmare Remissvar på motion (2011:18) av Kaj Nordquist (S)Dnr 1.6-0099/2011Fredrik Jurdell föredrog förvaltningens tjänsteutlåtande och svarade pårådets frågor.Noterades att rådet tagit del av förvaltningens förslag till beslut. Handikapprådet lämnade följande yttrande.Rådet anser att det är mycket dåligt att inte alla åtgärder vidtagits för att få stadshuset helt tillgängligt för personer med rörelsehinder. Det rimmar illa med KF:s inriktningsmål som bl.a. säger att staden ska vara tillgänglig.
5. Satsning på ungdomar, fritid och nykterhetSvar på remiss av motion (2010:42) av Tomas Rudin (S) och Hassan Said Mahamed (S) Dnr 1.6-0162/2011Fredrik Jurdell föredrog förvaltningens tjänsteutlåtande och svarade på rådets frågor.Noterades att rådet tagit del av förvaltningens förslag till beslut.
6. Även papperslösa kvinnor som är utsatta för mäns våld ska ha rätt till plats på kvinnojour Remissvar på motion (2011:10) av Karin Rågsjö (V)Dnr 1.6-0043/2011Fredrik Jurdell föredrog förvaltningens tjänsteutlåtande och svarade på rådets frågor. Noterades att rådet tagit del av förvaltningens förslag till beslut.
7. Tertialrapport 1 för socialnämndenDnr 1.2-0613/2010
Fredrik Jurdell föredrog förvaltningens tjänsteutlåtande och svarade pårådets frågor.Noterades att rådet tagit del av förvaltningens rapport.
8. Organisation och arbetsformer för FoU-arbetet åren 2012-2014 samt fördelning av medel 2011 Dnr 3.2-0113/2011
Fredrik Jurdell föredrog förvaltningens tjänsteutlåtande och svarade pårådets frågor.
Noterades att rådet tagit del av förvaltningens förslag till beslut.
Handikapprådet lämnade följande yttrande.
Rådet har tagit del av ärendet och är positiva till att funktionshinderområdet är prioriterat. Men vi vill att brukarrepresentanter finns med i FOU-rådet. Då kan vi tala om full delaktighet.
Övriga frågor1. Ledamoten Elisabeth Abad-Ohlsson (HSO/NHR) överlämnade ett brev frånOmsorgshuset om att ledsagaren ej kan fika eller äta lunch med brukaren. Rådetaktualiserade frågan om reglerna har ändrats för ledsagarservice.Fredrik Jurdell tar med sig frågan.
2. Rådet framförde önskemål om att få träffa socialnämndens presidium.
3. Fredrik Jurdell informerade om att stadsdelsförvaltningarna har valt att säga upp
Stadsmissionens avtal rörande personliga ombud. Fr.o.m. den 1 september 2011blir det åtta personliga ombud i Stockholms stad. Tjänstgörande ordföranden Ulla Elfving Ekström (HSO/IFS) överlämnade skrivelsen ”Kongressuttalande angående nedskärningar av Personligt ombud” från Schizofreniförbundets- och RSMH:s kongress 2011 (bilägges protokollet).4. Förelåg en inbjudan till premiärvisning av dokumentären ”Från idiot till med-borgare” torsdagen den 9 juni 2011, kl. 14.00 – 16.00.
Tjänstgörande ordföranden Ulla Elfving Ekström (HSO/IFS) avslutade sammanträdet.