Din position: Hem > Tyresö kommun > Byggnadsnämnden > Sammanträde 2024-11-19
§49
Bygglovschef Monica Juneheim informerar nämnden om pågående arbete på avdelningen.
Ordförande Mikael Onegård (M) föreslår att byggnadsnämnden beslutar att informationen noteras.
Ordföranden ställer frågan om byggnadsnämnden bifaller ordförandeförslaget och finner att byggnadsnämnden bifaller det.
§ 50 BN/2024:45
Den 24 oktober 2017 inkom en anmälan om olovlig byggnation.
En ansökan om lov för åtgärden har inkommit till Byggnadsnämnden och har hanterats i ärende BNS 2017-000656. Ansökan avvisades den 6 december 2018, eftersom bygglovsenheten inte fått in korrekta och kompletta handlingar.
Den tillbyggnad som uppförts olovligen utgör enligt bygglovsenhetens bedömning en andra våning. Detta strider mot detaljplanen som endast medger en våning med inredd vind. En ytterligare våning är inte en sådan åtgärd som kan anses vara en liten avvikelse från detaljplanen. Bygglovsenhetens bedömer därför inte att det är sannolikt att lov kan ges för åtgärden i efterhand.
Då fastighetsägarna inte självmant har vidtagit rättelse föreläggs nu fastighetsägarna att vidta rättelse förenat med vite.
Den 24 oktober 2017 inkom en anmälan om olovlig byggnation, se bild 2 i bilaga 1, nedan fotobilaga.
Den 20 november 2017 informerades fastighetsägarna om att bygglovsenheten kommer utreda om bygglov behövs för åtgärden. Fastighetsägarna gavs även tillfälle att bemöta anmälan. Inget bemötande inkom från fastighetsägarna.
En ansökan om lov för åtgärden har gjorts och hanterats i ärende BNS 2017-000656. Denna avvisades den 6 december 2018, eftersom bygglovsenheten inte fått in korrekta och kompletta handlingar som krävs för handläggningen av ärendet
Den 23 januari 2019 utförde bygglovsenheten ett tillsynsbesök på fastigheten, varefter det kunde konstateras att det skett en tillbyggnad ovanpå garaget till huvudbyggnaden på fastigheten. Det kunde vidare konstateras att åtgärden påbörjats utan att bygglov och startbesked har meddelats. Tillbyggnaden var vid detta tillfälle ej färdigställd. Se bild 3-5 i fotobilaga.
Den 24 november 2019 beslutade nämnden om byggsanktionsavgift på 34 765 kronor. Byggsanktionsavgiften betaldes 18 maj samma år.
Den 4 oktober 2023 genomförde representanter för bygglovsenheten ytterligare ett tillsynsbesök för att se om rättelse vidtagits. På plats vid tillsynsbesöket kunde bygglovsenheten konstatera att tillbyggnaden av huvudbyggnaden på fastigheten X kvarstår, se bild 6-8 i fotobilaga.
Den 23 april 2024 beslutade nämnden om dubbel sanktionsavgift på 69 530 kronor.
Ärendet var anmält till nämndens sammanträde den 22 oktober 2024. Den 18 oktober inkom hemställan från advokat, ombud för fastighetsägare X, om anstånd att inkomma med yttrande till fredagen den 25 oktober 2024. Anståndet beviljades av bygglovsenheten och ärendet flyttades fram till nämndsammanträdet tisdagen den 19 november 2024.
Den 25 oktober 2024 inkom yttrande fastighetsägares X ombud.
Något yttrande har inte inkommit från fastighetsägareY.
Ordförande Mikael Onegård (M) föreslår att byggnadsnämnden beslutar att:
§ 51 BN/2024:64
Sammanfattning
Information om indexjustering av taxa för bygglov, plan och geografisk information.
Gällande taxa för bygglov, plan och geografisk information antogs av kommunfullmäktige 25 maj 2024 (§32). I ärendet beskrevs även att indexjustering inför år 2025 utförs när prisindex för kommunal verksamhet (PKV) blivit känt under hösten 2024. Kommunstyrelsen ansvarar för att indexjusteringen verkställs inför årsskiftet och kommunstyrelsen respektive byggnadsnämnden ska meddelas den verkställda justeringen.
Härmed meddelas att indexjustering har skett med 0,0 % (PKV från 2024-10-03).
Utdrag ur taxan: ”Justering av beloppen i tabellerna A – C samt det belopp som ska betalas per timme i handläggningstid i taxan enligt tabell D ska göras i slutet av varje kalenderår inför nästkommande kalenderår. Den årliga justeringen ska göras i enlighet med prisindex för kommunal verksamhet (PKV), som publiceras av Sveriges Kommuner och Landsting (SKL).
Kommunstyrelsen ansvarar för att den årliga justeringen av beloppen i tabellerna A-D, verkställs i slutet av varje kalenderår inför nästkommande kalenderår. Kommunstyrelsen respektive byggnadsnämnden ska meddelas den verkställda justeringen.”
Taxan med indexjustering börjar gälla 1 januari 2025.
Ordföranden ställer frågan om byggnadsnämnden bifaller ordförandeförslaget och finner att byggnadsnämnden bifaller det
Handlingar som ingår i beslutet
§ 52
Byggnadsnämnden har överlåtit sin beslutanderätt till ordförande och tjänstemän enligt byggnadsnämnden delegationsordning. Fattade delegationsbeslut redovisas i bilagor.
Ordförande Mikael Onegård (M) föreslår att byggnadsnämnden beslutar att anmälda delegationsbeslut noteras.
§ 53
Byggnadsnämnden informeras om inkomna meddelanden samt beslut som berör nämnden, se handlingar som ingår i beslutet.